Jego utwór – II Kwartet smyczkowy – został wykonany już podczas pierwszego oficjalnego festiwalu MTMW w Salzburgu w 1923 r. Odegrał też kluczową rolę w organizacji i rozwoju czechosłowackiej sekcji tego stowarzyszenia, w tym jako członek międzynarodowego jury festiwali w 1927, 1928 i 1938 r. (także w r. 1958 i 1961).
Hába był ponadto aktywnym członkiem Towarzystwa Antropozoficznego, utrzymując bliskie kontakty z jego międzynarodowymi strukturami. Wpływ antropozofii na Hábę przejawiał się w różnych aspektach jego działalności. Kierował się jej zasadami w swoim podejściu do innych ludzi, wykazując otwartość wobec osób różnych wyznań i przekonań. Antropozofia inspirowała również teorię i praktykę twórczą Háby. Co więcej, jego koncepcja socjalizmu, ukształtowana przez idee antropozoficzne Rudolfa Steinera, znacząco różniła się od sowieckiej wizji socjalizmu realistycznego.
Po II wojnie światowej, pod koniec lat 40., mimo wcześniejszego zaangażowania Háby na rzecz Związku Radzieckiego, jego polityczne i estetyczne poglądy zaczęły być postrzegane jako niewiarygodne ideologicznie. W konsekwencji ostatnie 20 lat życia spędził jako niezależny artysta.