które przejęło inicjatywę organizacji życia muzycznego po zawieszeniu działalności filharmonii i opery. Na czele organizacji stanął Franciszek Groër, profesor Wydziału Lekarskiego UJK, a w zarządzie zasiedli kompozytorzy Adam Sołtys i Tadeusz Majerski. „Gazeta Lwowska” w październiku 1931 r. informowała, że Koffler także jest w zarządzie, jednak jego nazwisko nie pojawia się już w broszurze Towarzystwa wydrukowanej w końcu tego roku. Niemniej wiadomo, że w 1932 r. zasiadł w jury organizowanego przez Towarzystwo turnieju śpiewaczego.
Towarzystwo Miłośników Muzyki i Opery zapisało się w historii muzycznej Lwowa organizacją prestiżowego koncertu Maurice'a Ravela w marcu 1932 roku w Teatrze Wielkim. Pianistka Marguerite Long wykonała wówczas Koncert fortepianowy G-dur, zaledwie dwa miesiące po paryskiej premierze, a program wzbogaciło Boléro op. 19. Miesiąc później, w sali PTM, zabrzmiały Wariacje na orkiestrę op. 9a Kofflera pod batutą Adama Dołżyckiego, który zaprezentował również fragmenty swojej opery Krzyżacy.
które koncentrowało się na organizacji przystępnych cenowo koncertów kameralnych. Pierwsza połowa 1939 r. przyniosła dwa znaczące wydarzenia z udziałem Kofflera, które miały miejsce w gmachu Kasyna Miejskiego i Koła Literacko-Artystycznego przy ul. Akademickiej 13. Ta neorenasansowa budowla z 1876 r., zaprojektowana przez Filipa Pokutyńskiego, była siedzibą Koła Literacko-Artystycznego (1880–1939). Stowarzyszenie to krzewiło ruch artystyczny, literacki i naukowy we Lwowie poprzez rozmaite odczyty, koncerty, wieczory muzyczne oraz zabawy, w tym rauty na cześć przedstawicieli świata literatury, sztuki i muzyki.
W marcu 1939 r. Towarzystwo Przyjaciół Muzyki i lwowska rozgłośnia Polskiego Radia zorganizowały w Kasynie Miejskim koncert bachowski, podczas którego orkiestrą kameralną rozgłośni dyrygował Jerzy Kołaczkowski, a Józef Koffler wygłosił prelekcję wprowadzającą. Miesiąc później, na „Wieczorze kameralnym muzyki współczesnej”, wykonano nieznany z tytułu utwór Kofflera (prawdopodobnie fortepianowy) obok dzieł Tadeusza Majerskiego, Paula Hindemitha i Igora Strawińskiego. Wystąpili wówczas: jedna z sióstr Gabrieli Sołtysowej, żony Adama Sołtysa – Maria (skrzypaczka) lub Waleria (śpiewaczka) Jędrzejewska oraz muzycy pochodzenia żydowskiego – skrzypek Marceli Horowitz, a także pianiści Fryderyk Portnoj (dawny uczeń Münzera) i Stanisława Goldhammer.