![Kwartet smyczkowy op. 20 [19] [18] (1934)](/upload/thumb/2025/01/ms-7735-score-1-_auto_800x900.jpg)
Kwartet smyczkowy op. 20 [19] [18] (1934)
Dedykacja: Herrn Prof. Edward Dent zugeeignet
Rękopis: [jako op. 19] Royal College of Music Library, London (GB-Lcm): MS 7735
Prawykonanie: brak danych
Części: I. Andante sostenuto – Ben mosso – Andante sostenuto – Ben mosso; II. Scherzo. Vivacissimo – Trio. Meno mosso; III. Adagio, non molto; IV. Allegro
Prawykonanie: Uniwersytet Warszawski, 29.03.2025 r., Kwartet Śląski
Rękopis tego utworu odnaleziony został przez Iwonę Lindstedt na początku 2024 r. w bibliotece Royal College of Music w Londynie. Kwartet powstał w 1934 r. i jest jedną z tych kompozycji Kofflera, w których dokonuje się najwyższej próby synteza techniki dwunastodźwiękowej z neoklasycznymi założeniami formalnymi. Kompozycja charakteryzuje się mobilnym numerem opusu, co jest związane z kolejnymi reuporządkowaniami spisu utworów kompozytora. Początkowo oznaczony był jako op. 18 (w spisie z ok. 1935), a w najpóźniejszym archiwalnym spisie utworów Kofflera z Almanachu i leksykonu Żydostwa polskiego (1938) oznaczony jest numerem 20.
















i dedykację dla Edwarda Denta, ówczesnego prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Kwartet zbudowany jest z czterech części rozłożonych na planie cyklu sonatowego. Skrajne części utrzymane są w formie sonatowej, druga jest scherzem o budowie ABA, natomiast trzecia stanowi bardzo pomysłową i kunsztowną fuzję techniki wariacyjnej i polifonicznej (passacaglia i fuga). Najprawdopodobniej za życia Kofflera nie doszło do wykonania tej kompozycji, choć jej twórca czynił o to usilne starania, proponując ją m.in. słynnym zespołom Rudolfa Kolischa z Wiednia i Antonia Brosy z Londynu. Co jednak najistotniejsze – Kwartet smyczkowy Kofflera posłużył mu sześć lat później jako materiałowa podstawa dla IV Symfonii op. 26.